You are hereBlogi

Blogi


Zakopane - jest zima, rusza Kasprowy :)

Po wielu dniach pogody przypominającej wczesną wiosnę, do Zakopanego powróciła zima i zrobiło się biało. W najbliższych dniach, w stolicy polskich Tatr może spaść do kilkunastu centymetrów śniegu, wracają też ujemne temperatury. Weekend, podczas którego w Zakopanem odbędą się skoki narciarskie w ramach Pucharu Świata, ma być mroźny - od minus 2 do minus 6 stopni w ciągu dnia. Noce wyraźnie chłodniejsze.

Giewont: krzyż ma już 110 lat

Krzyż na Giewoncie góruje nad Zakopanem już od 110 lat - symbol ten stał się nierozerwalną częścią Zakopanego i polskich Tatr. W rocznicę poświęcenia krzyża (19 sierpnia 1901) wyruszyła z Zakopanego pielgrzymka na Giewont, która zakończyła się mszą świętą na szczycie.
Słynny krzyż składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze prawie 2 ton. Wystaje ze skał na 15 metrów, jego fundament ma 2,5 metra głębokości, a ramiona mają po 5,5 metra długości. Na skrzyżowaniu ramion krzyża umieszczono napis: "Jesu Christo Deo, restitutae per ipsum salutis MCM".

Wystawa: kultura pasterska i tradycja

Ekspozycję ukazującą tradycje i kulturę pasterską w Tatrach można oglądać od piątku w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem. Wystawa prezentuje tradycje i kulturę pasterską zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie Tatr z podziałem na cztery krainy geograficzne: Liptów, Spisz, Orawę i Podhale. Bogata pod względem zgromadzonych eksponatów oraz starych fotografii ekspozycja, ukazuje m.in. ubiór noszony przez pasterzy podczas wypasu, naczynia i sprzęty używane w szałasach pasterskich.

Adam Małysz - pożegnanie Mistrza

Kilka dni temu nic nie było pewne, zapowiadana od dawna impreza wisiała na włosku. Organizator pożegnalnej imprezy Adama Małysza i właściciel Wielkiej Krokwi nie mogli się dogadać - groziło to gigantycznym skandalem. Na szczęście w poniedziałek obie strony doszły do porozumienia.

- Wszystkie sprawy zostały uzgodnione. Umowa obejmuje wynajęcie w dniach od 22 do 27 marca skoczni z pawilonem, wyciągiem i otoczeniem. Dokument jest gotowy. Teraz trzeba wykonać niezbędne posunięcia, w tym prawne procedury i podpisać go, co nastąpi prawdopodobnie w środę - poinformował zastępca dyrektora Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Jan Walkosz-Jambor, prowadzący rozmowy z organizatorami w imieniu Centralnego Ośrodka Sportu.

Akademia Górska TOPR - narciarstwo

Zakopane jest uważane za zimową stolicę Polski. Nic więc dziwnego, że to drugi film z cyklu Akademia Górska TOPR nosi tytuł "Narciarstwo". - Jest to film edukacyjny, pokazujący historię narciarstwa, instruujący, jak dobrze się przygotować do uprawiania tego sportu, jaki sprzęt dobrać oraz jak się zachowywać na stoku - tłumaczy naczelnik TOPR, Jan Krzysztof. Film prezentuje też różne formy narciarstwa, które w Polsce są coraz bardziej popularne, jak narciarstwo skitourowe, telemarkowe, karwingowe, freestylowe.