You are hereBlogi / Blog użytkownika noclegi zakopane / Wystawa: kultura pasterska i tradycja

Wystawa: kultura pasterska i tradycja


By noclegi zakopane - Posted on 01 lipiec 2011

Ekspozycję ukazującą tradycje i kulturę pasterską w Tatrach można oglądać od piątku w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem. Wystawa prezentuje tradycje i kulturę pasterską zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie Tatr z podziałem na cztery krainy geograficzne: Liptów, Spisz, Orawę i Podhale. Bogata pod względem zgromadzonych eksponatów oraz starych fotografii ekspozycja, ukazuje m.in. ubiór noszony przez pasterzy podczas wypasu, naczynia i sprzęty używane w szałasach pasterskich.

Wystawę zorganizował Tatrzański Park Narodowy w 30. rocznicę ponownego wprowadzenia owiec na górskie hale. W 1981 roku na terenie Tatr wprowadzono tzw. kulturowy wypas owiec, który odbywa się na ściśle określonych zasadach. - Rezygnacja z wypasu w Tatrach, po utworzeniu parku narodowego w 1954 roku, wiązała się z nadmierną ilością owiec, których wówczas wypasało się 30 tys. sztuk. W związku z tym były olbrzymie zniszczenia - powiedział PAP dyrektor TPN, Paweł Skawiński.

Na początku lat 80. przyrodnicy stwierdzili, że umiarkowany wypas owiec w Tatrach sprzyja różnorodności biologicznej. - Wypas kulturowy obecnie jest nie tylko gwarantem utrzymania tradycji pasterskiej, ale ma też pozytywne znaczenie dla środowiska - tłumaczył Skawiński. Dzięki wypasowi istnieją łąki śródleśne, które bez wypasu zarosłyby lasem i masowo kwitną krokusy. Obecnie w Tatrach siedmiu baców wypasa około 1200 owiec.

Głównym organizatorem wystawy "Pasterstwo w Tatrach" jest Tatrzański Park Narodowy, we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz słowackimi muzeami w Kieżmarku, Podtatrzańskim Muzeum w Popradzie, Muzeum Lubowlańskim, Muzeum Orawskim w Dolnym Kubinie i Muzeum Liptowskim w Różemberku. Wystawa czynna będzie do końca wakacji.

Etykietowanie