You are heretatry
tatry
Giewont: krzyż ma już 110 lat
Krzyż na Giewoncie góruje nad Zakopanem już od 110 lat - symbol ten stał się nierozerwalną częścią Zakopanego i polskich Tatr. W rocznicę poświęcenia krzyża (19 sierpnia 1901) wyruszyła z Zakopanego pielgrzymka na Giewont, która zakończyła się mszą świętą na szczycie.
Słynny krzyż składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze prawie 2 ton. Wystaje ze skał na 15 metrów, jego fundament ma 2,5 metra głębokości, a ramiona mają po 5,5 metra długości. Na skrzyżowaniu ramion krzyża umieszczono napis: "Jesu Christo Deo, restitutae per ipsum salutis MCM".
Tatrzańskie liczenie kozic
Prawie dwieście osób rozpoczęło liczenie kozic zamieszkujących Tatry. Po polskiej stronie granicy, kozice obserwuje 50 osób, po stronie słowackiej około 150 przyrodników. Obszar liczenia kozic w polskiej części gór jest podzielony na 35 rejonów obserwacyjnych. Każdy zespół, który liczy kozice, ma mapkę i porusza się tylko w swoim sektorze. Obserwatorzy idą od górnej granicy lasu w stronę szczytów, gdzie spotykają się z kolegami ze Słowacji. Każdy z obserwatorów notuje liczbę napotkanych kozic określa miejsce i godzinę, co ma wykluczyć policzenie dwa razy tych samych zwierząt.
Akademia Górska TOPR - burza w górach
Ratownicy TOPR od szeregu lat prowadza działania profilaktyczne. Zazwyczaj prowadzą zajęcia jako instruktorzy, opracowują, czy też konsultują materiały drukowane. Na najbliższe lata przygotowywany jest projekt szerszych działań edukacyjno-profilaktycznych wykorzystujących nowe możliwości technologiczne. Zwiastunem tych działań jest wyprodukowany właśnie film pt. "Burze" jako pierwszy film z serii "Akademia Górska TOPR".